تاثیر مصرف گلوکوز در مواد غذایی

کاربرد شربت گلوکز قنادی چیست؟
در قنادی ها از گلوکز با DE=38 تا ۴۲ استفاده می شود. وجود گلوکز در این مواد موجب جلوگیری از کریستالیزه شدن ساکارز می شود که در نتیجه مانع از خشک شدن فرآورده می گردد. علاوه بر قنادی، در تولید تافی و مارشمالو نیز همین اتفاق می افتد. همچنین به علت خاصیت نگهدارندگی بافت شربت های گلوکز، این محصولات در شیرینی پزی و قنادی از محبوبیت ویژه ای برخوردار هستند به طوری که مصرف روز افزونی در این صنایع دارند.

شربت گلوکز در بستنی چه کاربردی دارد؟
در ساخت بستنی نیز از گلوکز مایع با DE=42 استفاده می گردد. وقتی در ساخت بستنی از شربت ذرت استفاده شود، مانع از رشد کریستال های درشت یخ می شود. لازم به ذکر است که مایع بودن این شیرین کننده برخلاف شکر، بسیار به فرایند تولید بستنی کمک می کند. همچنین هنگامی که شربت گلوکز به طرز صحیحی با شکر در محصولات مختلف غذایی مخلوط شود، از ایجاد طعم زننده شیرینی شکر جلوگیری می کند.

کاربرد شربت ذرت در صنایع پخت و کنسرو سازی
در صنعت پخت برای بهبود کیفیت تخمیر و بهبود رنگ و نگهداری آب از شربت ذرت با DE=42 استفاده می شود که بیات شدن را تا حد زیادی به تعویق می اندازد.
در کارخانه های کنسرو سازی از گلوکز ذرت به عنوان جایگزین بخشی از ساکارز استفاده می شود که موجب ایجاد طعم مطبوع شیرینی و نیز افزایش غلظت مطلوبی می شود. همچنین گفته می شود شربت ذرت در کاهش شکرک زدن انواع مربا و محصولات مشابه، تاثیر گذار است.
لازم به ذکر است که در تولید آدامس، ژله، کمپوت میوه ها و نوشابه برای بهبود ویژگی ها از شربت گلوکز ذرت استفاده می شود.

 

2 دیدگاه در “تاثیر مصرف گلوکوز در مواد غذایی

 • شهریور ۲۲, ۱۳۹۷ در ۷:۲۰ ب.ظ
  Permalink

  باسلام سوالی داشتم از خدمتتون
  شربت گلوکز مایع رو باید در چه شرایطی نگهداری نمود؟ مثلا در یخچال؟ جای خشک؟ گرم یا…
  ممنونتون میشم جواب بنده را بدهید

  پاسخ
  • مهر ۲, ۱۳۹۷ در ۷:۲۹ ق.ظ
   Permalink

   سلام.
   نگهداری گلوکز در شرایط استاندارد تا ۳ سال میسر است. اما تاریخ انقضای آن به صورت رسمی یکسال درج می شود. کافیست شربت گلوکز مایع زیر نور مستقیم آفتاب نباشد و ظرف آن نیز آلودگی نداشته باشد. اگر گلوکز آلودگی داشته باشد باعث ترشیدگی می شود.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *