نشاسته صنعتی

 نشاسته های صنعتی در تولید انواع قندها از قبیل گلوکوز، فروکتوز، دکستروز و … به کار برده می شود، در صنعت کاغذ سازی، مقوا و کارتن­سازی، چسب سازی، صنعت رنگ، حفاری چاههای نفت، مواد آرایشی ، نساجی و… کاربرد دارد.در صنعت کارتن­سازی، کیفیت مناسب چاپ، پایین بودن میزان جذب آب، مناسب بودن چسبندگی لایه‌ها و زیست‌تخریبپذیر بودن چسب مصرفی، نشاسته را در جایگاه رفیعی به عنوان یکی از مواد اولیه مناسب، قرار داده است. چسب نشاسته برای چسباندن روکش‌ها، مقوای کنگره­ای، ساک کاغذی و … استفاده می‌شود.

نشاسته‌ای که در کارتن‌سازیها مورد استفاده قرار می‌گیرد معمولا از ذرت گرفته می‌شود و می‌تواند به صورت خالص یا در حالی که با مواد شیمیایی آماده‌سازی شده به مصرف برسد. در این صنعت نشاسته ذرت به نسبت سایر نشاسته ها عملکرد بهتری خواهد داشت. چرا که این نوع نشاسته در ثبات ویسکوزیته تاثیر زیادی دارد و چسبی که با این نشاسته ساخته می‌شود آب را در خود نگه داشته و به آسانی از دست نمی‌دهد، در نتیجه نشاسته خام موجود در چسب در مجاورت حرارت بهتر و محکم‌تر عمل می کند.

انواع نشاسته های اصلاح شده با خاصیتهای متفاوت نیز در ایران در حال تولید و مصرف است که خوشبختانه تولیدکنندگان داخلی با تمرکز روی کیفیت محصول، قدمهای بزرگی در عدم وابستگی صنایع ایران به واردات این محصول برداشته اند. نشاسته های اصلاح شده بسیار متنوع هستند و کاربردهای خاص و جالبی در صنایع دارند که می توانند به صورت گسترده جایگزین ترکیبات شیمیایی گران قیمت باشند.